Szkoła Promująca Zdrowie


21.10.2021

 Zapraszamy wszystkich

do śledzenia życia naszej szkoły promującej zdrowie, na portalu społecznościowym Facebook

 Link do Facebooka szkolnego>>>

 

 

 

 

 

 

Plan działań
Plan działań
20.10.2021

Przedstawiamy plan działań SzPZ na rok 2021-2022
Koordynatorzy szkolni - Anna Grabska, Ewa Nowacka

12.10.2020

Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie w październiku 2018r. przystąpił do programu „Szkoła Promująca Zdrowie”.
Pomorski Kurator Oświaty w Gdaosku w dniu 15.10. 2018r. potwierdził zgłoszenie naszej placówki do tego programu .
Od roku szkolnego 2018/19 realizujemy zadania programu szkoły promującej zdrowie w okresie przygotowawczym do włączenia do wojewódzkiej sieci szkół promujących zdrowie, są one dokumentowane na stronie internetowej naszej szkoły.
Od obecnego roku szkolnego zapraszamy do oglądania wydarzeo szkolnych promujących zdrowie na szkolnym Facebooku.
CEL PROGRAMU:
Program „Szkoła Promująca Zdrowie” propaguje HOLISYCZNĄ KONCEPCJĘ ZDROWIA, w której kondycja fizyczna, psychika i relacje społeczne są postrzegane jako całośd funkcjonowania człowieka.
Program „ SzPZ” skupia się na zachęcaniu i motywowaniu dzieci, młodzieży, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz rodziców do zdrowego stylu życia.
STANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE:
Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:
1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działao w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działao.
2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działao w tym zakresie.
4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.
W realizację wszystkich działao zaangażowana jest cała społecznośd szkolna – uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni. Nauczyciele realizują powierzone zadania. Uczniowie uczestniczą w działaniach. Wsparcia – wszystkich działao na rzecz promocji zdrowia – udziela placówce także środowisko lokalne. Szkoła współpracuje z licznymi organizacjami i instytucjami.
Procesowi integracji ze szkołą sprzyja współpraca oparta na jasno ustalonych zasadach i odpowiedni przydział zadao, organizowanie i uczestniczenie w różnego rodzaju uroczystościach, imprezach szkolnych.
Świadomośd przynależności do społeczności lokalnej, poczucie jedności, wspólnota działania, bezpośrednie kontakty osobowe, więzi międzyosobowe, wspólne tradycje – to elementy środowiska lokalnego szkoły, które odgrywają ważną rolę w procesie wychowania.
CO JEST POTRZEBNE DO TWORZENIA I ROZWOJU SZKOŁY SPECJLANEJ PROMUJĄCEJ ZDROWIE?
Elementy potrzebne do tworzenia „Szkoły Promującej Zdrowie”:
• Poznanie i zrozumienie koncepcji szkoły promującej zdrowie
• Uczestnictwo i zaangażowanie społeczności szkolnej
• Zaangażowanie rodziców oraz pracowników niepedagogicznych
• Działalnośd szkolnych koordynatorów ds. promocji zdrowia i zespołu promocji zdrowia
• Dążenie do powiązania działao w zakresie promocji zdrowia z podstawowymi celami oraz zadaniami szkoły
Członkowie zespołu Szkoły Promującej Zdrowie:
Członkowie Rady Pedagogicznej:
Anna Grabska - koordynator
Ewa Nowacka – koordynator
Wiesław Kolendo- informatyk
Marzena Szaro-Truchan - nauczyciel wf
Paulina Guz - rehabilitant
Grzegorz Surtel - nauczyciel wf, IS
Roksana Ardzioska - psycholog
Agnieszka Kupiec - nauczyciel, trener gry bulle
Dominika Ptasioska- fizjoterapeuta, prowadząca szkolnego Facebooka
Grażyna Pesta - konsultant ds. kuchni polskiej
Agata Kulikowicz - konsultant ds. plastycznych
Julita Szulczyoska - koordynator ds. promocji szkoły, samorząd szkolny
Beata Radziuk-Gajewska- prowadząca zajęcia kulinarne, opiekun szkolnego koła Caritas
Krzysztof Galioski – hipoterapia, IS
Pracownicy szkoły:
Krystyna Cieszyoska
Małgorzata Hildenbrandt
Pielęgniarka szkolna:
Iwona Podleśko-specjalista ds. pielęgniarstwa opieki długoterminowej
Rodzice:
Joanna Kościk- przewodnicząca Rady Rodziców
Aleksandra Czupreta
Iwona Kozłowska

12.10.2020

          Przedstawiamy plan działań SzPZ na rok 2020-2021
Koordynatorzy szkolni - Anna Grabska, Ewa Nowacka

Zajęcia kulinarne
Zajęcia kulinarne
16.12.2019

Nasi uczniowie na zajęciach kulinarnych wykonali pyszną i zdrową sałatkę. Ugotowali makaron , pokroili warzywa, drobiową wedlinę i zjedli ze smakiem:)  >>>>>zdjęcia

Andrzejki
Andrzejki
29.11.2019

Andrzejki to wspaniały dzień hucznych zabaw i niesamowitych wróżb, czas miłych przeżyć i spotkań w tanecznym rytmie. Zgodnie z programem "Szkoła promująca zdrowie" i realizacją ścieżki "Dbaj o zdrowie - pij wodę" uczniowie klasy SPdP pod kierunkiem p. Ewy Nowackiej i p. M. Hildebrandt przygotowali na zabawę Andrzejkową orzeźwiającą wodę z mrożonymi truskawkami . Serwowano też zdrowe owocowe przekąski przygotowane przez samorząd szkolny

w sali do terapii integracji sensorycznej
w sali do terapii integracji sensorycznej
27.11.2019

Sprawnie funkcjonujace zmysły i ich integracja to fundament prawidłowego rozwoju fizycznego.
Nasi uczniowie z dużym zadowoleniem i radością korzystają z bogato wyposażonej sali do terapii integracji sensorycznej  >>>>>zdjęcia

15.11.2019

Zdrowie

W roku szkolnym 2019/20 kontynuujemy nauczanie zdrowego stylu życia. Promujemy aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, dbanie o relaks i odpoczynek oraz  zdrowe emocje i psychikę.  >>>>>>Zdjęcia

Majowa gra terenowa
Majowa gra terenowa
09.05.2019

Majowa gra terenowa

W środę 8 maja uczniowie naszej szkoły brali udział "Majowej grze terenowej". Każda grupa uczniów, pod opieką nauczycieli, otrzymała książeczkę ze wskazówkami dotyczącymi poruszania się po trasie i plan miasta z zaznaczoną drogą marszu. Zadaniem grup było odnalezienie ukrytych puzzli lub chorągiewek, Trasa marszu biegła w kierunku Sopockich Błoni i tam odbywała się główna część gry terenowej. W czasie gry można było odpocząć na ławce lub pobawić się na placach zabaw. Zebrane puzzle należało ułożyć w obrazek (mapa Polski w narodowych kolorach), a chorągiewki nawlec na długi sznurek. Gra zakończyła się wspólnym grillem. Pogoda i humory wszystkim dopisały.>>>>ZDJĘCIA

ZAWODY BOULE
ZAWODY BOULE
30.03.2019

ZAWODY BOULE

30 marca odbył się w naszej szkole Integracyjny Turniej Soft Petanque o Puchar Prezesa Stowarzyszenia "ZADBA". W turnieju wzięło udział 16 zawodników z ŚDS w Kaliskach, ZS w Subkowach, P Nr 5 w Rumi, SP Nr 8 w Sopocie, ZSS Nr 5 w Sopocie. I m-ce zajęli Zosia Lis i Błażej Zgurski, II miejsce zajęli Julia Pelska i Michał Galniewski, III miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły: Antonii Przysiężny i Kajetan Krzemiński!!! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

Mieszkanie treningowe
Mieszkanie treningowe
11.02.2019

Trening mieszkaniowy

Uczniowie w pierwszym dniu treningu przypomnieli sobie zasady zdrowego stylu życia.
Zgodnie z tymi zasadami będą spędzać czas w mieszkaniu treningowym.
Czas będzie harmonijnie rozplanowany pomiędzy pracę, aktywności ruchowe, odpoczynek, relaks , korzystanie z sopockiej oferty kulturowej.
Uczniowie w zespole, w oparciu o piramidę zdrowego żywienia, napisali listę produktów żywnościowych z których będą komponowali posiłki i przekąski. Samodzielnie zakupili zdrowe pieczywo w piekarni. Owoce, warzywa i nabiał w sklepie samoobsługowym.
Po obiedzie uczniowie mieli czas na relaks i odpoczynek.
W aneksie kuchennym uczyli się łupać orzechy włoskie z użyciem „dziadka do orzechów”.
Na koniec zajęć posprzątali mieszkanie. Pożegnali się bardzo zadowoleni i z uśmiechem zapewnili, że przyjdą następnego dnia 

Warsztaty zdrowego odżywiania
Warsztaty zdrowego odżywiania
25.01.2019

Warsztaty zdrowego odżywiania

W naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty zdrowego odżywiania. W tym roku prowadzeniem warsztatów zajęły się klasy : Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Organizatorami warsztatów byli p. Anna Grabska, p. Ewa Nowacka, p. Wiesław Kolendo. Uczniów wspierały też panie Małgorzata Hildebrandt i p. Hanna Ciecholewska.
W tym roku starsi uczniowie zaproponowali młodszym koleżankom i kolegom jak przygotować zdrowe soki ze świeżych cytrusów i desery z mrożonych owoców: jagód, malin, wiśni, truskawek i jogurtu naturalnego z dodatkiem banana. Dodatkowo deser można było wzbogacić nasionami słonecznika, dyni, orzechami laskowymi, włoskimi, rodzynkami daktylami.

Trefl Sopot
Trefl Sopot
17.12.2018

W dniu 16 listopada uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum miejsc możliwość oglądania profesjonalnego treningu klubu siatkarskiego Lotos Trefl Gdańsk. Tak oto drużyna Lotosu Trefl przygotowuje się do sezonu, zapraszając obserwatorów którzy wyłapują każdy błąd. Strefa medalowa gwarantowana!

07.11.2018

Uczniowie naszej szkoły mają możliwość korzystania z szerokiej oferty aktywności ruchowej.
Mamy zajęcia hipoterapii, zajęcia karate, spacery w pasie nadmorskim, zabawy i ruch na śniegu, zajęcia w siłowni szkolnej oraz na świeżym powietrzu.
Mamy rodziców również aktywnych sportowo, którzy ćwiczą ze swoimi dziećmi.
Co roku odwiedzamy szkolny gabinet pielęgniarski i "mierzymy" nasze zdrowie, niektórzy mają wzorowe parametry!

05.11.2018

Przygotowanie i obróbka owoców do ugotowania pysznego, zdrowego kompotu z polskich jabłek i śliwek.

05.11.2018

Jesienią promujemy kupowanie polskich owoców na przetwory.

02.11.2018

Udział naszych uczniów w festynie organizowanym przez Fundację Sport na Zdrowie.
Propagowanie ruch na świeżym powietrzu poprzez udział w grach i zabawach sportowych na sopockiej plaży.